m a   z a s z c z y t   r e p r e z e n t o w a ć

 

EWA PODLEŚ

 

kontralt

 

Ewa Podle¶, fot. Andrzej ¦wietlik

 

  

 


Najwybitniejsza polska śpiewaczka doby współczesnej. W powszechnej ocenie uważana za najbardziej autentyczny kontralt generacji (Opėra International, Orpheus, Gramophone, The New York Times, The San Francisco Examiner, The Washington Post, Opera News, The Financial Times). Zaliczona do 10 najlepszych głosów mezzosopranowych pierwszej dekady XXI wieku (zespół międzynarodowych krytyków Classic FM Magazine) oraz grona 100 operowych legend ostatniego półwiecza (Operaarts.com).

 

Od swego debiutu w Metropolitan Opera w Nowym Jorku w 1984 r. Ewa Podleś należy do elitarnego grona artystów stale obecnych na najbardziej prestiżowych scenach operowych i estradach koncertowych świata, takich jak La Scala, MET, San Francisco Opera, Covent Garden, Châtelet, Deutsche Oper Berlin, Teatro Liceo, Teatro Real, Carnegie Hall, Lincoln Center, London's Wigmore Hall, Théâtre des Champs Elysées, Filharmonia Narodowa. Niezwykłe walory głosowe umożliwiają artystce wykonywanie bardzo szerokiego repertuaru operowego i koncertowego od baroku do współczesności. 

 

Tylko w ostatnich kilku latach Ewa Podleś występowała m.in. jako La Cieca (Gioconda Ponchiellego) w MET i Barcelonie; Klitemnestra (Elektra R.Straussa) w Warszawie, Toronto, Nicei, Katowicach; Azucena (Trubadur Verdiego) w Toronto i Poznaniu; Cezar (Juliusz Cezar Händla) w San Diego; Cyrus (Cyrus w Babilonii Rossiniego) na festiwalach Caramoor (Nowy Jork) i Pesaro; Tankred ( Tankred Rossiniego) w Warszawie, Madrycie i Bostonie; Izabella (Włoszka w Algierze Rossiniego) w Gdańsku; Markiza de Berkenfield ( Córka pułku Donizettiego) w Covent Garden, Huston i San Diego; Księżna (Siostra Angelica Pucciniego) w San Francisco; Misses Quickly ( Falstaff Verdiego) w Bilbao i Monachium; Hrabina (Dama pikowa Czajkowskiego) w Barcelonie i Monte Carlo; Madame de la Haltiere (Kopciuszek Masseneta) w Paryżu, Londynie, Barcelonie, Luksemburgu i Saint-Etienne; Jezi-Baba (Rusałka Dworzaka) w Monte Carlo; Erda (Złoto Renu Wagnera) w Barcelonie. W tym samym czasie artystka dała też liczne koncerty, m.in. w Avery Fisher Hall w Nowym Jorku, Wigmore Hall w Londynie, w Berlinie, Hanowerze, Madrycie, Barcelonie, Moskwie, Quėbec, na festiwalach Pesaro, San Sebastian i Schleswig-Holstein, w Warszawie (koncert jubileuszowy w Operze Narodowej) oraz w wielu innych ośrodkach muzycznych w Polsce, Europie i Ameryce.

 

Artystka otrzymała szereg nagród i wyróżnień, m.in: Dora Mavor Moore za główną rolę w operze Händla Juliusz Cezar w Toronto; Nagrodę im. Andrzeja Hiolskiego za tytułową rolę w Tankredzie Rossiniego w Teatrze Wielkim w Warszawie; Złotą odznakę "Gloria Artis"; "Złote Berło" za całokształt działalności artystycznej; Nagrodę amerykańskich krytyków muzycznych (1997) i Nagrodę Fundacji Kościuszkowskiej (2005) za wybitne zasługi dla krzewienia kultury polskiej i amerykańskiej; Medal Zasługi za krzewienie kultury rosyjskiej przyznany przez prezydenta Rosji (2006); Złoty Medal Fundacji Gran Teatre del Liceu w Barcelonie (2013). Ewa Podleś została też odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

Liczne nagrania Ewy Podleś wyróżnione zostały prestiżowymi nagrodami, m. in. Diapason d'Or, Orphée d'Or, Preis der Deutschen Schallplatten Kritik, Grand Prix de l'Académie Française du Disque, kilkakrotnie Fryderyki. W 2010 Musée d'Art Moderne et Contemporain w Genewie przez kilkanaście miesięcy eksponowało olejny obraz pędzla Niny Childress, przedstawiający śpiewaczkę w roli Rinaldo w inscenizacji MET z 1984 r. W ostatnim czasie ukazały się cztery DVD z udziałem artystki: Gioconda Ponchiellego w Barcelonie (La Cieca), Cendrillon Masseneta w Covent Garden (Madame de la Haltiere), Dama Pikowa Czajkowskiego w Barcelonie (Hrabina), recital pieśni rosyjskich z Garrickiem Ohlssonem w Warszawie, a PWM wydało polskie tłumaczenie obszernej książki poświęconej artystce, pióra francuskiej pisarki Brigitte Cormier, Ewa Podleś - Contralto assoluto.

 

Ewa Podleś jest rodowitą warszawianką. Studia wokalne odbyła w Akademii Muzycznej w Warszawie u prof. Aliny Bolechowskiej. Jest laureatką wielu międzynarodowych konkursów, m.in. Konkursu im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie. Na stałe mieszka w Warszawie.

 

Ewa Podle¶, fot. Andrzej ¦wietlik  

 

 

  

  Opracowanie: Biuro Koncertowe Jacek Nędzyński Artists Management.

Prawa autorskie zastrzeżone.

Komercyjne wykorzystanie tekstu dozwolone pod warunkiem podania źródła.

 

 

 

 


 e-mail: jacek@nedzynski.com

 

powrót do listy artystów

 

powrót na stronę otwierającą