p r z e d s t a w i a

 

G A L I N A     K U K L I N A

 

s o p r a n

 

 

 

Galina Kuklina urodziła się w Doniecku na Ukrainie. Tam uzyskała pełne wykształcenie muzyczne. Dyplom na wydziale wokalnym Konserwatorium Donieckiego otrzymała w 1998 r. Jest laureatką kilku krajowych konkursów wokalnych oraz półfinalistką Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. S. Rachmaninowa w Moskwie (1997 r.). Jest obdarzona mocnym głosem o pięknej, ciemnej barwie i szerokiej skali, co umożliwia jej wykonywanie utworów i partii operowych przeznaczonych dla sopranu dramatycznego, jak również niektórych ról mezzosopranowych. Artystka posiada znakomite warunki sceniczne i swe walory wokalne łączy z wysoko ocenianym aktorstwem.

Galina Kuklina wystąpiła dotąd m.in. w następujących partiach: Carmen, Butterfly, Aida, Amelia, Halka, Madeleine/Andrea Chenier, Tosca, Wenus/Tannhäuser, Leonora/Fidelio, Dorabella/Cosi fan tutte, Saffi/Baron Cygański, Maryna, Fenena, Preziozsilla. Artystka prowadzi także działalność koncertową.

 

Poza Ukrainą i krajami b. ZSRR występowała na kilku scenach operowych Polski, a także w Niemczech, Francji, Danii, Belgii i Luksemburgu, m.in. na Festiwalu Muzycznym w Xanten (Aida, Fenena), w Niedersaechsische Staatsoper Hannover (Maryna) i w Théâtre de Châtelet w Paryżu. W marcu 2004 r. wystąpiła w obecności Placido Domingo jako Maddalena (Madeleine) w premierowym przestawieniu opery Umberto Giordano "Andrea Chenier" w reżyserii Mariusza Trelińskiego (koprodukcja Teatru Wielkiego w Poznaniu i Opery w Waszyngtonie).

 

Artystka związana jest obecnie stałym kontraktem z Teatrem Wielkim w Poznaniu. Od 2002 r. posiada polskie obywatelstwo.

 

 Kuklina & Zakhozajev, Boris Godunov, Wroclaw, photo: M.Grotowski

 

    ORPHEUS OPER INTERNATIONAL, październik 1999:

„Galina Kuklina zachwyciła pięknym głosem i siłą aktorskiego wyrazu”

 

    GAZETA WYBORCZA, 22 maja 2000:

„Kuklina nasyciła swoją Butterfly ciemną, niemal dramatyczną barwą głosu. Stworzyła postać niezwykle wiarygodną”

 

RUCH MUZYCZNY, 20 sierpnia 2000:

Kuklina to nie tylko utalentowana śpiewaczka, ale także świetna, obdarzona wyśmienitymi warunkami zewnętrznymi, aktorka”

 

  GAZETA WYBORCZA, 18 grudnia 2000:

  „Przedstawienie zostało zdominowane przez osobowość Galiny Kukliny. Była nienaganna wokalnie i bardzo przekonująca aktorsko. Trzymała pewnie w garści całą dramaturgię spektaklu

 

  ŻYCIE, 20 grudnia 2000:

  „Znakomita aktorka i śpiewaczka ‘pociągnęła’ cały spektakl - swymi emocjami, żarliwością, dynamizmem”

 

KURIER SZCZECIŃSKI, 22 października 2001:

„Kuklina rozporządza jakże rzadkim głosem (takim dysponowała np. legendarna Renata Tebaldi), mogącym udźwignąć wielkie role w operach Verdiego i Pucciniego. Nie dość, że śpiewa głosem dramatycznym, który niemal rozsadza ściany sali koncertowej, to na dodatek wydobywa z niego wiele pięknych barw, a frazę potrafi prowadzić tak, aby śpiew był jednolity stylistycznie. (...)Pokazała styl śpiewania niezwykle szczodry, popisywała się siłą, barwą i giętkością swego głosu”

 

FRAENKISCHE NACHRICHTEN, 19 marca 2002:

„Galina Kuklina, rozporządzająca klarownym, giętkim, pięknie prowadzonym sopranem, zachwyciła zarówno bogatym w niuanse, pełnym wyrazu śpiewem, jak też przekonującym aktorstwem"

 

RUCH MUZYCZNY, 22 lipca 2007:

„Artystka obdarzona jest ciekawym w barwie, nośnym głosem, wspartym nienaganną techniką wokalną”

 

DZIENNIK TEATRALNY, 24 kwietnia 2009:

„Świetna wokalnie Galina Kuklina (...)ekspresyjna, czasami zmysłowa, a czasem dramatyczna, pokazała Wenus obdarzoną cechami zarówno czarownicy jak i czarodziejki”

 

 

 

Galina Kuklina i Jacek Nędzyński, 2006 r., fot: Olga Lemko

 

 

 

  Opracowanie: Biuro Koncertowe Jacek Nędzyński Artists Management.

Prawa autorskie zastrzeżone.

Komercyjne wykorzystanie tekstu dozwolone pod warunkiem podania źródła.

 

 

 

 


 e-mail: jacek@nedzynski.com

 

powrót do listy artystów

 

powrót na stronę otwierającą