p r z e d s t a w i a

R O M A N   J A B Ł O Ń S K I

wiolonczelista

 

 

 foto: Igor Gawrysz

 

 

 

Roman Jabłoński zaliczany jest do światowej czołówki wiolonczelistów. Urodził się w Gdańsku w znanej muzycznej rodzinie, studiował w Konserwatorium Moskiewskim i  na Yale University of Music. Drogę do olśniewającej międzynarodowej kariery ułatwiło mu zwycięstwo na renomowanym konkursie w Dallas w 1972 r. oraz sensacyjny debiut w nowojorskiej Carnegie Hall kilka lat później.

 

Występy artysty obejmują wszystkie prestiżowe sale koncertowe w Polsce i za granicą. Koncertuje z najlepszymi orkiestrami świata, jak Berliner Philharmoniker, New York Philharmonic, Jerusalem Symphony Orchestra, RAI Roma, Santa Cecilia di Roma, Cleveland Orchestra, orkiestry BBC, gości na większości renomowanych festiwali na całym świecie, nagrywa dla licznych radiofonii i wytwórni fonograficznych (dotąd przeszło 20 płyt).  Był  ulubionym wykonawcą koncertu wiolonczelowego Witolda Lutosławskiego. Długa jest lista utworów pisanych dla niego lub jemu dedykowanych. Pasję artysty równoległą do aktywności koncertowej stanowi działalność pedagogiczna prowadzona od wielu lat na licznych renomowanych uczelniach i kursach mistrzowskich.

 

Oferta repertuarowa artysty obejmuje niemal całość literatury światowej na wiolonczelę z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej lub kameralnej oraz liczne programy recitalowe.

 

 

Witold Lutosławski: „Jest, w moim postrzeganiu, jednym z bardzo nielicznych, najlepszych wiolonczelistów naszych czasów”

 

Jerzy Waldorff: Pierwsza polska wiolonczela”

 

Jerzy Marchwiński: „To silna, oryginalna osobowość, która ochroniła go przed groźbą zamknięcia w jakimś ograniczonym systemie i przed rozmyciem się w mnogości różnych prawd i zaleceń”

 

The New York Times: „Roman Jabłoński grał z techniczną doskonałością i pasjonującym zaangażowaniem”

 

Der Tagesspiegel: „Roman Jabłoński był bajecznie znakomity”

 

The Daily Telegraph: „Muzyk najwyższej klasy”

 

PROPOZYCJA RECITALU

 

 Opracowanie: Biuro Koncertowe Jacek Nędzyński Artists Management.

Prawa autorskie zastrzeżone.

Komercyjne wykorzystanie tekstu dozwolone pod warunkiem podania źródła.

 

 

 

 


 e-mail: jacek@nedzynski.com

 

powrót do listy artystów

 

powrót na stronę otwierającą