p r z e d s t a w i a

 

 

Prof. Jerzy MARCHWIŃSKI – pianista

 

 

 

Jerzy Marchwiński ukończył studia muzyczne w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie u prof. Marii Wiłkomirskiej (klasa fortepianu) i u prof. Kiejstuta Bacewicza (kameralistyka). Sztukę swą doskonalił w Salzburgu i Taorminie (u Carlo Zecchiniego).
 
Do niedawna prowadził intensywną działalność koncertową, głównie w zakresie kameralistyki fortepianowej. Jego partnerami byli m.in. Konstanty Andrzej Kulka, Rita Streich, Teresa Żylis-Gara, Régine Crespin, Andrzej Hiolski, Halina Słonicka, Jerzy Artysz, Stefan Kamasa, Maureen Forrester i żona, Ewa Podleś. Jako pianista partnerujący uczestnikom był angażowany przez szereg międzynarodowych konkursów muzycznych (np. Monachium, Tuluza, Rio de Janeiro).
 
Działalność koncertową łączył z prowadzoną do dziś aktywnością pedagogiczną. Jest profesorem zwyczajnym. Był założycielem i przez wiele lat kierownikiem Katedry Kameralistyki Fortepianowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Wykładał również w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.
 
Główną ideą jego działalności pedagogicznej jest partnerstwo w muzyce. Tej tematyce poświęcił książki: "O partnerstwie w muzyce" (wyd. Akademia Muzyczna im. Fryderyka Chopina w Warszawie, 2001), "Partnerstwo w muzyce" (wyd. PWM, 2010), "Kameralistyka fortepianowa" (wyd. Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie, 2014), "Muzyczne partnerstwo" (Wydawnictwa Drugie, 2019) oraz szereg artykułów i esejów w Ruchu Muzycznym.
 
Nagrał ponad 25 płyt. Za nagranie wszystkich utworów Karola Szymanowskiego na skrzypce i fortepian otrzymał, razem z Konstantym Andrzejem Kulką, wieloletnim partnerem artystycznym, Nagrodę I Stopnia Polskiego Radia. Uhonorowany Krzyżem Komandorskim Polonia Restituta, Złotym Krzyżem Zasługi oraz medalem Gloria Artis i Nagrodą I Stopnia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 
 

Jerzy Marchwiński - Definicja partnerstwa

 

www.jerzy-marchwinski.blogspot.com

 

 

  Opracowanie © Biuro Koncertowe Jacek Nędzyński Artists Management.

 

Komercyjne wykorzystanie tekstu dozwolone pod warunkiem podania źródła.

 

 

 

 


 e-mail: jacek@nedzynski.com

 

powrót do listy artystów

 

powrót na stronę otwierającą