p r z e d s t a w i a

KATARZYNA HOŁYSZ

s o p r a n

 

 

 

Katarzyna HOŁYSZ jest absolwentką (2003 r.) poznańskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Krystyny Pakulskiej. Dokształcała się też na kursach mistrzowskich m.in. u Christine Hampe, Marii Pelegrini, Jerzego Artysza i Ryszarda Karczykowskiego, a także jako stypendystka polskiego Ministra Kultury (2000/2001 r.) oraz Bayreuther Festspiele (2001 r.). Szczególnym wydarzeniem było autorskie przedsięwzięcie, jako jej praca dyplomowa, w postaci przetłumaczenia libretta i występu w partii Madame, w polskiej prapremierze opery Francisa Poulenca "Głos człowieczy" (Poznań, 2002 r.).

 

W pierwszych latach swej artystycznej kariery Katarzyna Hołysz występowała w repertuarze mezzo-sopranowym, prezentując się na polskich i niemieckich scenach operowych m.in. jako Eboli, Adalgiza, Oktawian, Kompozytor, Fenena, Idamante, Sophie Dorothea (Kronprinz Friedrich-Matthus).

 

W miarę dojrzewania głosu i rozwijania możliwości wokalnych artystka zaczęła sięgać po partie sopranowe, zarówno operowe jak i koncertowe, które obecnie stanowią trzon jej repertuaru, a przez krytyków uznana została za jeden z bardzo niewielu w naszym kraju autentycznych sopranów dramatycznych. Z wielkim powodzeniem wystąpiła dotąd w takich rolach sopranowych jak Lady Makbet (Makbet-Verdi), Leonora/Fidelio (Fidelio-Beethoven), Salome (Salome-R.Strauss), Tosca (Tosca-Puccini), Wenus (Tannhäuser-Wagner), Kundry (Parsifal-Wagner), Ariadna (Ariadna na Naxos-R.Strauss) w przedstawieniu transmitowanym przez TV Mezzo, Hrabina (Wesele Figara-Mozart), Agata (Wolny Strzelec-Weber), Halka (Halka-Moniuszko), Neala (Paria-Moniuszko).

 

Niezależnie od licznych występów w repertuarze operowym, Katarzyna Hołysz prowadzi aktywną działalność koncertową w Polsce i za granicą (Niemcy, Austria, Litwa, Czechy). Szczególnym zainteresowaniem cieszą się interpretacje artystki w repertuarze niemieckiem i francuskim.

 

W styczniu 2003 r. artystka otrzymała Medal Młodej Sztuki oficyny wydawniczej "Głos Wielkopolski", a w 2009 r. została laureatką Złotej Maski miasta Łodzi za najlepszą kreację wokalną sezonu. Uhonorowana też została przyznaniem Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury dla najlepszej śpiewaczki sezonu 2011/2012.

 

 

fot. archiwum 

 

 

DER NEUE MERKER (lipiec 2003):

„Katarzyna Hołysz – prawdziwe odkrycie!”

 

RUCH MUZYCZNY (8 sierpnia 2010):

„Jako Lady Makbet Katarzyna Hołysz była klasą samą dla siebie - taka interpretacja może być ozdobą czołowych scen, nie tylko w Polsce. Pozostali śpiewacy znaleźli sie w jej cieniu(...)”

 

RZECZPOSPOLITA (7 września 2010):

„To największy nasz talent wokalny ostatnich lat”

 

OPERA REVIEW (luty 2011):

„Katarzyna Hołysz (jako Leonora/Fidelio) brzmiała ekscytująco z kombinacją bogactwa dolnego rejestru i promiennej pewności najwyższych dźwięków”

 

TRÓJMIASTO.PL (26 maja 2014):

„Zdecydowanie należy do najlepszych sopranów w Polsce”

 

RZECZPOSPOLITA (30 maja 2014):

„Jest prawdziwa i wzruszająca. Ta rola (Tosca) jest sukcesem aktorskim i wokalnym Katarzyny Hołysz”

 

 

Katarzyna Hołysz, MAD Photography 

 

  Opracowanie: Biuro Koncertowe Jacek Nędzyński Artists Management.

Prawa autorskie zastrzeżone.

Komercyjne wykorzystanie tekstu dozwolone pod warunkiem podania źródła.

 

 

 

 


 e-mail: jacek@nedzynski.com

 

powrót do listy artystów

 

powrót na stronę otwierającą