p r z e d s t a w i a

 

M A R K U S    B E L L H E I M

 

p i a n i s t a

 

Zwycięzca Międzynarodowego Konkursu im. Oliviera Messiaena w Paryżu,  grudzień 2000 r.

 

Markus Bellheim

 

 „Wielki pianista, pełen radości życia, to nowy Rubinstein...”

 - Yvonne Loriod-Messiaen, wrzesień 2001 r.

 

Markus Bellheim urodził się w 1973 r. w Hamburgu. Studiował grę na fortepianie, a także na organach i klarnecie, na Akademiach Muzycznych w Hanowerze i Wuerzburgu. Jego profesorami byli m.in. Gunther Kaunzinger, Erich Appel, Bernd Glemser, Klaus Hellwig, Igor Żukow. Kształcił się również w zakresie akompaniamentu pieśniarskiego, m.in. u Charlesa Spencera, Gunduli Janowitz i Hansa Hottera. W latach 1898-99 studiował w Paryżu u Yvonne Loriod-Messiaen w ramach stypendium Cité International des Arts.

 

W grudniu 2000 r. na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Oliviera Messiaena w Paryżu zdobył pierwszą nagrodę (Grand Prix de la ville de Paris) oraz obydwie nagrody specjalne (za najlepszą interpretację „Oiseaux exotiques” i fragmentów „Catalogue d’oiseaux”). W 2002 r. był nominowany na zwycięzcę w kategorii Odkrycie Roku na MIDEM w Cannes.

 

Działalność koncertowa Markusa Bellheima obejmuje zarówno liczne występy recitalowe, jak i z orkiestrami symfonicznymi. Artysta gościł m.in. na festiwalach Schubertiade Feldkirch, Dresdner Tage der zeitgenossischen Musik, Mozartfest Wuerzburg, Beethovenfest Bonn, Accademia Filarmonica Romana, Nuova Consonanza Roma, Shanghai Music Spring Festival, Festiwal Muzyki w Bratysławie, Poznańska Wiosna Muzyczna. Koncertował z takimi orkiestrami jak Muenchner Rundfunksorchester, Orchestra del Teatro di San Carlo/Napoli, Orchestre Philharmonique de Nice, Ensemble Intercontemporain, Northern Sinfonia, pod batutą takich dyrygentów jak Sylvain Cambreling, Jan Katham Koenig, Karl Anton Rickenbacher, Hiroshi Wakasugi. Jako akompaniator Bellheim współpracował z takimi solistami jak Ingeborg Hallstein, Philipp Langshaw, Sigune von Osten, Peter Lucas Graf, Armand Angster. W Polsce Markus Bellheim wystąpił do tej pory z kilkoma recitalami oraz jako solista z orkiestrami symfonicznymi filharmonii w Gdańsku, Rzeszowie i Poznaniu.
 

Repertuar Bellheima obejmuje szeroki zakres utworów od klasyków wiedeńskich po współczesność, zarówno w obszarze wielkiej symfoniki, jak i kameralistyki i pieśniarstwa, jednakże szczególny punkt zainteresowania artysty stanowi twórczość kompozytorów XX stulecia. Szczególnym uznaniem cieszy się cykl czterech ogromnych recitali, w trakcie których artysta prezentuje całą twórczość Oliviera Messiaena na fortepian solo.

 

Markus Bellheim nagrywał dla radiofonii i telewizji kilku krajów europejskich (m.in. dla telewizji Mezzo w cyklu programów „Rewelacje”). Płyta artysty wydana przez JADE zawiera  utwory Liszta, Strawińskiego, Benjamina, Debussy’ego i  Messiaena. Firma NEOS wydała niedawno dwupłytowy album Bellheima z całością dorobku fortepianowego Wolfganga Rihm oraz zapowiedziała wydanie koncertu fortepianowego Bruno Maderna (z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej Radia Heskiego), a także cyklu 7 płyt z kompletem utworów fortepianowych Olivera Messiaena.


Równolegle do aktywności koncertowej Markus Bellheim prowadzi działalność pedagogiczną na Akademii Muzycznej w Wuerzburgu.

 

 

Markus Bellheim

 

 

RUCH MUZYCZNY, 11 stycznia 2009:

„Rewelacyjny Markus Bellheim”

 

GAZETA WYBORCZA (Trójmiasto), 1 grudnia 2008:

Gwiazdą wieczoru był pianista niemiecki Markus Bellheim, który niezwykle rasowo wykonał, potraktowaną solistycznie w utworze (Turangalila-Symphonie), partię fortepianu. Jego brawurowa gra, bogata artykulacyjnie, pełna wigoru i fantazji, rzucała na kolana.”

 

NORTHERN ECHO (Newcastle/Gateshead), 1 marca 2008:

...jego współpraca z orkiestrą Northern Sinfonia (w koncercie nr 3 Prokofiewa) była pełna wigoru i wyraziście artykułowana, z paroma burzliwymi atakami na klawiaturę. Finał zrealizował Bellheim w sposób szczególnie godny zapamiętania, kiedy jego dłonie dosłownie migotały nad klawiaturą. Porywająca owacja doprowadziła do równie wirtuozowskiego bisu, tańców rosyjskich z Pietruszki Strawińskiego.”

 

GŁOS WIELKOPOLSKI, 11-12 października 2003:

Muzyk zafascynowany pięknym światem brzmień fortepianu... (w IV Koncercie Beethovena) potwierdził swe imponujące umiejętności ich wydobywania. (...)Brawurowe wykonanie... wrażenia okazały się przednie.” 

 

NEUE RUHR ZEITUNG, 3 maja 2002:

Szczególne uznanie wzbudziły fizyczne i wprost niewiarygodne muzyczne umiejętności młodego Bellheima, absolutnie skoncentrowanego i błyskotliwie grającego wielogodzinny, niezwykle trudny program recitalu.”

 

 LE FIGARO, 20 grudnia 2000:

Wykonanie było znakomite i stylistycznie doskonałe. Cały program wykonany był pewnie, dojrzale, po mistrzowsku.”

 

 PIANISTE, nr 6/2000:

Charyzma Bellheima była zniewalająca. Zachwycił swą energią, czarem, potęgą.”

 

 

 

Markus Bellheim, fot. Armin Fuchs

 

 

Markus Bellheim na YOUTUBE

 

Opracowanie: Biuro Koncertowe Jacek Nędzyński Artists Management.

Prawa autorskie zastrzeżone.

Komercyjne wykorzystanie tekstu dozwolone pod warunkiem podania źródła.

 

 

 

 

 


 e-mail: jacek@nedzynski.com

 

powrót do listy artystów

 

powrót na stronę otwierającą