|
![]() |
|
p r z e d s t a w i a
M A R K U S B E L L H E I M
p i a n i s t a
Zwycięzca Międzynarodowego Konkursu im. Oliviera Messiaena w Paryżu, grudzień 2000 r. |
||
„Wielki pianista, pełen radości życia, to nowy Rubinstein...” - Yvonne Loriod-Messiaen, wrzesień 2001 r.
Markus Bellheim urodził się w 1973 r. w Hamburgu. Studiował grę na fortepianie, a także na organach i klarnecie, na Akademiach Muzycznych w Hanowerze i Wuerzburgu. Jego profesorami byli m.in. Gunther Kaunzinger, Erich Appel, Bernd Glemser, Klaus Hellwig, Igor Żukow. Kształcił się również w zakresie akompaniamentu pieśniarskiego, m.in. u Charlesa Spencera, Gunduli Janowitz i Hansa Hottera. W latach 1898-99 studiował w Paryżu u Yvonne Loriod-Messiaen w ramach stypendium Cité International des Arts.
W grudniu 2000 r. na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Oliviera Messiaena w Paryżu zdobył pierwszą nagrodę (Grand Prix de la ville de Paris) oraz obydwie nagrody specjalne (za najlepszą interpretację „Oiseaux exotiques” i fragmentów „Catalogue d’oiseaux”). W 2002 r. był nominowany na zwycięzcę w kategorii Odkrycie Roku na MIDEM w Cannes.
Działalność
koncertowa Markusa Bellheima obejmuje zarówno liczne występy recitalowe, jak i
z orkiestrami symfonicznymi. Artysta gościł m.in. na festiwalach Schubertiade
Feldkirch, Dresdner Tage der zeitgenossischen Musik, Mozartfest Wuerzburg,
Beethovenfest Bonn, Accademia Filarmonica Romana, Nuova Consonanza Roma,
Shanghai Music Spring Festival, Festiwal Muzyki w Bratysławie, Poznańska Wiosna
Muzyczna. Koncertował z takimi orkiestrami jak Muenchner Rundfunksorchester,
Orchestra del Teatro di San Carlo/Napoli, Orchestre Philharmonique de Nice,
Ensemble Intercontemporain, Northern Sinfonia, pod batutą takich dyrygentów jak
Sylvain Cambreling, Jan Katham Koenig, Karl Anton Rickenbacher, Hiroshi
Wakasugi. Jako akompaniator Bellheim współpracował z takimi solistami jak
Ingeborg Hallstein, Philipp Langshaw, Sigune von Osten,
Peter Lucas Graf, Armand Angster. W Polsce Markus Bellheim wystąpił do tej pory
z kilkoma recitalami oraz jako solista z orkiestrami symfonicznymi filharmonii
w Gdańsku, Rzeszowie i Poznaniu. Repertuar Bellheima obejmuje szeroki zakres utworów od klasyków wiedeńskich po współczesność, zarówno w obszarze wielkiej symfoniki, jak i kameralistyki i pieśniarstwa, jednakże szczególny punkt zainteresowania artysty stanowi twórczość kompozytorów XX stulecia. Szczególnym uznaniem cieszy się cykl czterech ogromnych recitali, w trakcie których artysta prezentuje całą twórczość Oliviera Messiaena na fortepian solo.
Markus Bellheim nagrywał dla radiofonii i telewizji kilku krajów europejskich (m.in. dla telewizji Mezzo w cyklu programów „Rewelacje”). Płyta artysty wydana przez JADE zawiera utwory Liszta, Strawińskiego, Benjamina, Debussy’ego i Messiaena. Firma NEOS wydała niedawno dwupłytowy album Bellheima z całością dorobku fortepianowego Wolfganga Rihm oraz zapowiedziała wydanie koncertu fortepianowego Bruno Maderna (z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej Radia Heskiego), a także cyklu 7 płyt z kompletem utworów fortepianowych Olivera Messiaena.
RUCH MUZYCZNY, 11 stycznia 2009: „Rewelacyjny Markus Bellheim”
GAZETA WYBORCZA (Trójmiasto), 1 grudnia 2008: „Gwiazdą wieczoru był pianista niemiecki Markus Bellheim, który niezwykle rasowo wykonał, potraktowaną solistycznie w utworze (Turangalila-Symphonie), partię fortepianu. Jego brawurowa gra, bogata artykulacyjnie, pełna wigoru i fantazji, rzucała na kolana.”
NORTHERN ECHO (Newcastle/Gateshead), 1 marca 2008: „...jego współpraca z orkiestrą Northern Sinfonia (w koncercie nr 3 Prokofiewa) była pełna wigoru i wyraziście artykułowana, z paroma burzliwymi atakami na klawiaturę. Finał zrealizował Bellheim w sposób szczególnie godny zapamiętania, kiedy jego dłonie dosłownie migotały nad klawiaturą. Porywająca owacja doprowadziła do równie wirtuozowskiego bisu, tańców rosyjskich z Pietruszki Strawińskiego.”
GŁOS WIELKOPOLSKI, 11-12 października 2003: „Muzyk zafascynowany pięknym światem brzmień fortepianu... (w IV Koncercie Beethovena) potwierdził swe imponujące umiejętności ich wydobywania. (...)Brawurowe wykonanie... wrażenia okazały się przednie.”
NEUE RUHR ZEITUNG, 3 maja 2002: „Szczególne uznanie wzbudziły fizyczne i wprost niewiarygodne muzyczne umiejętności młodego Bellheima, absolutnie skoncentrowanego i błyskotliwie grającego wielogodzinny, niezwykle trudny program recitalu.”
LE FIGARO, 20 grudnia 2000: „Wykonanie było znakomite i stylistycznie doskonałe. Cały program wykonany był pewnie, dojrzale, po mistrzowsku.”
PIANISTE, nr 6/2000: „Charyzma Bellheima była zniewalająca. Zachwycił swą energią, czarem, potęgą.”
Markus Bellheim na YOUTUBE
Opracowanie: Biuro Koncertowe Jacek Nędzyński Artists Management. Prawa autorskie zastrzeżone. Komercyjne wykorzystanie tekstu dozwolone pod warunkiem podania źródła.
|