p r z e d s t a w i a

 

KATARZYNA WIWER

sopran

Katarzyna Wiwer, fot. archiwum

 

Katarzyna Wiwer jest absolwentką Wydziału Wokalno-Aktorskiego krakowskiej Akademii Muzycznej (1994 r.). Swoje umiejętności wokalne i wiedzę pogłębiała w ramach licznych kursów interpretacyjnych w kraju i za granicą, pracując m.in. pod kierunkiem takich pedagogów jak Emma Kirkby i Evelyn Tubb.

Śpiewaczka posiada w swej ofercie programowej rozległy wybór partii sopranowych, zróżnicowanych brzmieniowo i stylistycznie, od renesansu do współczesności. Szczególnym umiłowaniem darzy muzykę dawną i słusznie uznawana jest za jeden z najciekawszych w Polsce sopranów barokowych. Artystka chętnie jednak sięga również do utworów kompozytorów późniejszych, jeśli odpowiadają jej rodzajowi głosu. Niezwykle bogaty i rozległy repertuar artystki obejmuje muzykę od Monteverdiego i Zieleńskigo, poprzez Buxtehudego, barokowe pieśni angielskie, duży wybór kantat J. S. Bacha, utwory zaliczane do kanonu muzyki kantatowo-oratoryjnej (Wielka Msza h-moll, Pasje i Magnificat Bacha, Mesjasz Haendla, Stworzenie świata Haydna, Requiem Mozarta...), po utwory z dziedziny symfonicznej jak IV Symfonia Mahlera czy III Symfonia Góreckiego, a nawet muzykę celtycką.

Artystka prowadzi aktywne życie koncertowe, występując w Polsce i za granicą. Od momentu ukończenia studiów wokalnych związana jest z krakowskim zespołem Capella Cracoviensis. Występowała też jako solistka m.in. z takimi zespołami jak Harmonia Sacra, Dolnośląska Orkiestra Barokowa, Lute Duo, Capriccio Basel, Ars Antiqua Austria, współpracując z postaciami tej miary co Paul Esswood, Anthony Rooley, Joshua Rifkin. Ma w dorobku szereg nagrań płytowych, m.in. z Ars Antiqua Austria, Capella Cracoviensis, Celtic Triangle.

 

„Katarzyna Wiwer, z jej znakomitą kontrolą oddechu i nieskazitelną intonacją, jest jednym z najlepszych młodych sopranów śpiewających muzykę barokową, jakie słyszałem w Polsce. Stylowe frazowanie i subtelna ornamentyka dają mnóstwo przyjemności wszystkim, którzy słuchają jej występów” (Paul ESSWOOD, 2003)

„Szczególne uznanie należy się sopranistce Katarzynie Wiwer, której interpretacja odznaczała się niezwykłą precyzją, doskonałą artykulacją i pięknym dźwiękiem...” (RUCH MUZYCZNY, grudzień 2003)

 

Katarzyna Wiwer, fot. archiwum

  

  Opracowanie: Biuro Koncertowe Jacek Nędzyński Artists Management.

Prawa autorskie zastrzeżone.

Komercyjne wykorzystanie tekstu dozwolone pod warunkiem podania źródła.

 

 

 

  


 e-mail: jacek@nedzynski.com

 

powrót do listy artystów

 

powrót na stronę otwierającą